Ajankohtaista
Finferries pyrkii energian omavaraisuuteen Saaristotien reiteillä
Finferries – Suomen Lauttaliikenne Oy tähtää energian omavaraisuuteen Saaristotien lauttareiteillä. Yhtiön strategian mukaisesti suurin osa reiteistä tullaan sähköistämään lähivuosina, mikä on olennainen osa vihreää siirtymää ja hiilidioksidipäästöjen vähentämistä.
Sähkön toimitusvarmuus saariston sähköverkossa on paikoin heikkoa, ja tämän vuoksi Finferries haluaa varmistaa, että Saaristotien akkusähköaluksille on jatkuvasti luotettavasti saatavilla riittävästi sähköä. Energian omavaraisuus pienentää merkittävästi riskiä siihen, että liikennöinti jouduttaisiin poikkeustilanteissa hoitamaan dieselgeneraattoreilla.
Finferries suunnittelee pienikokoisten tuulivoimaloiden rakentamista kolmeen Saaristotien keskeiseen lauttapaikkaan: Lillmälöön Paraisilla, Pärnäisiin Nauvossa sekä Kittuisiin Houtskarissa. Tuulivoimalat sijoitetaan lauttapaikkojen läheisyyteen, ja ne tulevat olemaan alle 50 metriä korkeita – kooltaan verrattavissa sähkön kantaverkon ristimastoihin. Jokaisen tuulivoimalan yhteyteen asennetaan noin 2 MWh:n akusto sekä aurinkopaneeleita.
Sähkö varastoidaan lauttarantojen turvallisiin, älyteknologialla varustettuihin merikontteihin sijoitettuihin akustoihin, joista syötetään alusten latausvirta. Ylituotantotilanteessa sähköä voidaan syöttää takaisin sähköverkkoon.
Järjestelmällä parannetaan sähkön saatavuutta ja toimitusvarmuutta saaristossa myös laajemmin. Tulevaisuudessa on mahdollista, että järjestelmä liitetään osaksi alueellista sähköverkkoa vakaannuttamaan saariston sähkönjakelua. Tämä parantaa huoltovarmuutta, mahdollistaa paremman varautumisen sähkökatkoihin ja tukee kestävää energiantuotantoa alueella.
Finferriesin strateginen visio on olla päästöttömän vesiliikenteen edelläkävijä, ja nyt otamme merkittävän askeleen kohti tämän vision toteutumista Saaristotien reiteillä. Tulevaisuudessa tavoitteemme on saavuttaa täysin päästötön liikenne näillä reiteillä, ja nyt käynnistyvä tuulivoimahanke tukee tätä kehitystä vahvasti.
"Tuulivoimaloiden rakentaminen on meille tärkeä osa tätä matkaa. Olemme todella innoissamme projektista, joka paitsi mahdollistaa päästöttömän liikenteen Saaristotien lauttareiteillä, myös parantaa saariston sähkönsaannin varmuutta alueellisesti. Samalla vähennämme merkittävästi toimintahäiriöitä, kun lataussähkö syötetään akuista eikä suoraan sähköverkosta, jossa esiintyy ajoittain sähkökatkoksia ja virtapiikkejä", sanoo Finferriesin toimitusjohtaja Håkan Fagerström.
Paraisten kaupunki kannustaa aktiivisesti vihreän siirtymän edistämiseen alueellaan. "Sähköiset alukset ovat erinomainen esimerkki siitä, miten voimme yhdessä edistää hiljaisempaa ja puhtaampaa saaristoa. Meille kyse on tärkeän Saaristomeren ja luonnon huomioimisesta, mutta myös saariston turvallisuuden ja varautumisen parantamisesta. Tuulivoimaloiden kyky tuottaa varasähköä tuo lisäturvaa sähkökatkosten ja maailman muuttuvien tilanteiden varalle.” kertoo kaupunginjohtaja Tom Simola.
”Lauttaliikenteen tilaajan Varsinais-Suomen ELY-keskuksen tavoitteena on saavuttaa lauttaliikenteen hiilineutraalisuus vuoteen 2035 mennessä. Suomen Lauttaliikenteen tuulivoimainvestoinnit edistävät merkittävästi tavoitteen saavuttamista ja lisäävät samalla lauttaliikenteen toimintavarmuutta sekä toiminta-alueensa perusturvallisuutta”, kertoo Varsinais-Suomen ELY-keskuksen tieinsinööri Tapani Jaakkola.
Tuulivoimaloiden rakentaminen Lillmälöön, Pärnäisiin sekä Kittuisiin alkaa vuoden 2026 puolella.
Kaikille avoin keskustelutilaisuus järjestetään tiistaina 19.8.2025 klo 17–19 Paraisten kaupungintalolla, Rantatie 28. Ilmoittautumiset tilaisuuteen viimeistään 8.8.2025 ilmoittautumislinkin kautta.
Lisätietoja:
Håkan Fagerström, toimitusjohtaja, Finferries
puh: 040 515 6329, sähköposti: hakan.fagerstrom(at)finferries.fi
Tom Simola, kaupunginjohtaja, Paraisten kaupunki
puh: 050 558 2270, sähköposti: tom.simola(at)pargas.fi
Tietöitä Nauvon lauttarannan läheisyydessä - 18.06.2025 10:50
Pyydämme huomioimaan, että Nauvon lauttarannassa kioskista Nauvon suuntaan aloitetaan pyörätien tekeminen juhannuksen jälkeen.
Varausjärjestelmä käyttöön Houtskari-Iniö-reitillä Saariston Rengastiellä
Saariston Rengastie avattiin 9.5.2025, jolloin lautta-alus ms Antonia aloitti liikennöinnin Houtskari-Iniö reitillä Houtskarin Mossalasta Iniön Daleniin. Rengastie on auki 14.9.2025 asti.
Helpottaaksemme matkustajiemme matkan suunnittelua on Houtskari-Iniö reitillä otettu käyttöön Finferriesin varausjärjestelmä, joka löytyy osoitteessa booking.finferries.fi. Kotisivuiltamme finferries.fi löytyy myös linkki järjestelmään.
Suosittelemme matkustajiamme tutustumaan varausjärjestelmään ja varaamaan matkansa varausjärjestelmämme kautta. Varausjärjestelmässä varataan paikka matkustajille ja ajoneuvoille aikaisintaan kaksi viikkoa ennen toivottua lähtöä. Lauttamatka maksetaan varausjärjestelmässä varauksen yhteydessä.
Ajanvarausjärjestelmän neuvonta palvelee puhelimitse numerossa 020 7118 751 (arkisin klo 9-15) tai sähköpostitse osoitteessa booking-support@finferries.fi.
”Meillä on varausjärjestelmä käytössä kaikilla yhtiön yhteysalusreiteillä ja ensimmäisillä reiteillä varausjärjestelmämme otettiin käyttöön jo vuosi sitten. Käyttäjäpalaute on ollut positiivista ja sen takia halusimme tuoda myös Houtskari-Iniö reitin matkustajille mahdollisuuden hyödyntää helppokäyttöistä järjestelmäämme. Kyseisestä reittiä varten on kehitetty maksutoiminto, jonka avulla matkansa voi maksaa etukäteen”, kertoo Finferriesin toimitusjohtaja Håkan Fagerström.
Lisätietoja:
Håkan Fagerström, toimitusjohtaja, Finferries
puh: 040 515 6329, sähköposti: hakan.fagerstrom(at)finferries.fi
Puutossalmi - 17.04.2025 13:14
Varsinais-Suomen ELY-keskus teettää Puutossalmen lauttapaikan lauttarannoilla muutos- ja parannustöitä. Hankkeessa rakennetaan lauttarannoille toiset maatuet, jotka mahdollistavat tulevaisuudessa kahden lossin samanaikaisen liikenteen lauttapaikalla sekä nykyistä paremman palvelutason ja välityskyvyn. Lisäksi lauttarannoilla tehdään aallonmurtajien siirto- ja ruoppaustöitä ja parannetaan lauttarantojen liikenneturvallisuutta. Hanke toteutetaan 1.5.–30.12.2025 välisenä aikana.
Lähtökohtaisesti lossiliikennettä hoidetaan töiden aikana normaalisti. Töiden aikana lauttarannoilla rannoilla joudutaan kuitenkin tekemään tilapäisiä liikennejärjestelyjä, joiden vuoksi kehotamme tienkäyttäjiä tarkkaavaisuuteen ja seuraamaan liikenteenohjausta.
Urakan päätoteuttajana toimii Oteran Oy.
Lisätietoja antaa:
Varsinais-Suomen ELY-keskus, yhteydenotot Liikenteen asiakaspalvelukeskuksen kautta, p. 0295 020 600
Oteran Oy: Työpäällikkö Ari Jaakkonen, 050 342 8429 ari.jaakkonen(at)oteran.fi
Lautta-alus Sterna liikennöimään Kustavi–Iniö-reitille
Finferriesin muutamilla reiteillä tullaan tekemään alussiirtoja. Lautta-alus Sterna, joka toimii tällä hetkellä vara-aluksena Parainen-Nauvo-reitillä, siirtyy Kustavi-Iniö reitille, jossa tällä hetkellä liikennöi lautta-alus Aura.
Alussiirron avulla yhtiö saa Kustavi–Iniö reitin kapasiteettia nostettua, joka sujuvoittaa liikennettä varsinkin silloin kun Saariston Rengastie on auki. Sternaan mahtuu noin 7–12 henkilöautoa enemmän kuin Auraan.
Aura siirtyy Kustavi–Iniö-reitiltä Korppoo–Norrskata reitille, jolloin lautta-alus Falco siirtyy vara-alukseksi Parainen–Nauvo-reitille.
Sterna on parhaillaan telakalla, jossa tehdään tarvittavia muutostöitä. Alukseen rakennetaan kahvila sekä hissi ja esteetön wc kahvioon, joten esteettömyysvaatimukset täyttyvät. Lautta-alus Auralla tällä hetkellä toimivat kahvilanpitäjät jatkavat toimintaa Sternan uudessa kahvilassa.
Sternaan on asennettu Tier II-vaatimukset täyttävät pääkoneet, joiden avulla ympäristöystävällisyyttä saadaan parannettua ja CO2-päästöjä pienennettyä. Lautalta löytyy neljä moottoria kahden moottorin sijaan, mikä parantaa toimintavarmuutta entisestään.
Suunnitelmissa on, että Sterna siirtyy viikon 15 aikana Kustavi-Iniö reitille.
”Varsinais-Suomen ELY-keskus ja Suomen Lauttaliikenne Oy parantavat Kustavi-Iniö lauttapaikan palvelutasoa. Muutoksilla vastataan Saariston Rengastien matkailijoiden vaatimuksiin ja etenkin ilman autoa matkaavien matkustusmukavuuden parantamiseen. Kapasiteetti lauttapaikalla kasvaa 19 % nykytasosta”, kertoo Varsinais-Suomen ELY-keskuksen tieinsinööri Tapani Jaakkola.
”Olemme tyytyväisiä siihen, että Kustavi-Iniö reitin kapasiteetti nousee, koska varsinkin kesäaikana Saariston Rengastiehen kuuluva reitti on matkustajien suosiossa, kertoo Finferriesin toimitusjohtaja Håkan Fagerström.
Lisätietoja:
Håkan Fagerström, toimitusjohtaja, Finferries
puh: 040 515 6329, sähköposti: hakan.fagerstrom(at)finferries.fi